بی تردید نقش سازنده و تأثیرگذار دانشگاهها در توسعه همه جانبه غیرقابل انکار است و حرکت علمی در دانشگاهها بر همه جوانب اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و .... تأثیرگذار خواهد بود. دانشگاه محلی برای تربیت نیروی متخصص وکارآمد و آینده ساز مملکت است و متولیان باید تمام تلاش و توان خود را به کار گیرند تا بتوان در راستای تعالی اندیشه و افکار اقشار مختلف جامعه گام های موثر و اساسی برداشت.
دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور تاکنون خدمات ارزنده ای را به نظام جمهوری اسلامی عرضه نموده است. این دانشگاه توانسته در طول بیش از ربع قرن حیات و بالندگی و با رویکرد عدالت آموزشی و سرلوحه قرار دادن شعار آموزش برای همه، همه جا و همه وقت در همه عرصه های علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برای آحاد هموطنان متقاضی ورود به دانشگاه در اقصی نقاط کشور و به ویژه مناطق محروم ایفای نقش نماید.
اما، آنچه امروز باید بیش از پیش به آن توجه نمود، تبدیل دانشگاه پیام نور به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین است تا از این طریق بتوان ضمن بهره مندی از علوم و فناوری های روز بر مبنای آموخته ها و تحقیقات دانشجویان و اساتید، بسترهای اعتلای علمی، صنعتی و استقلال کشور را فراهم آورد. در این راستا، دانشگاه پیام نور نیز همگام با دانشگاه های روز دنیا، به شکلی هدفمند در جهت تبدیل دانایی به دارایی و ثروت، تامین نیازهای روز جامعه، جایگزین کردن رشته های جدید نیاز محور به ویژه بین رشته ای به جای رشته های سنتی و تقویت تعامل سازمان ها و صنایع و دانشگاه گام بر خواهد داشت. بدیهی است، این مسیر دارای فراز و نشیب ها و کاستی هایی است که باید با وفاق، همدلی، تلاش و کوشش، ساماندهی امور و اجرای برنامه راهبردی بر آنها فائق آییم. انشاا...